Orzeł Biały, będąc liderem na rynku recyklingu akumulatorów ołowiowych, poczuwa się do szczególnej odpowiedzialności za ochronę środowiska. Specyfika branży spowodowała, że szczególny nacisk w Spółce kładzie się na wdrażanie i rozwijanie przedsięwzięć związanych z odzyskiem i wykorzystaniem wszystkich materiałów powstających w procesie recyklingu złomu akumulatorowego. Każdy program opracowywany jest pod kątem optymalizacji procesu recyklingu akumulatorów, jak również obniżenia ilości wytwarzanych odpadów, możliwości ich powtórnego zagospodarowania, a także przetworzenia odpadów innych firm, w szczególności odpadów zawierających związki ołowiu.
Zdając sobie sprawę z konieczności ciągłego unowocześniania procesu technologicznego i dbania o środowisko Spółka wdraża nowe technologie i procesy mające wpływ na dalsze ograniczanie oddziaływania zakładu na środowisko oraz poprawę kondycji finansowej Spółki.
Spółka dąży do rozwinięcia technologii odzysku produktów użytecznych z odpadów. Produkcja przebiega w zamkniętym cyklu, co oznacza, iż wszelkie odpady powstałe w wyniku utylizacji akumulatorów zostają przetworzone i zagospodarowane oraz część z nich składowana, a wszystko zgodnie z posiadanymi decyzjami administracyjnymi.
Działalność Orła Białego w pełni wpisuje się w ogólnoeuropejskie i krajowe programy i działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Przykładem tego są uzyskane przez Spółkę dofinansowania projektów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Norweski Mechanizm Finansowania. Cały cykl produkcyjny prowadzony jest zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami jakościowymi i środowiskowymi.
Troska o środowisko została doceniona poprzez przyznanie Spółce szeregu nagród:
- Nagroda „Zielony Laur” edycja V wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie ekologii (2008)
- Nagroda Lider Innowacji IX edycja konkursu za zastosowanie niskotemperaturowego przetopu frakcji metalicznej z przerobu akumulatorów (2009)
- Świadectwo Czystej Produkcji wydane 16 kwietnia 2014 roku podlegające weryfikacji do 31 grudnia 2015 roku
- Dyplom potwierdzający wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości z 21 marca 2014 roku
- Dyplom „Dojrzały w Czystszej Produkcji” został przyznany Spółce za wieloletnią działalność w systemie Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych w dniu 9 czerwca 2014 roku