Działania Spółki w zakresie Badań i Rozwoju bezpośrednio wpływają na:
- zwiększenie wydajności procesu przetopu ołowiu pozyskiwanego ze złomowanych akumulatorów,
- zwiększenie odzysku materiałów,
- poziom bezpieczeństwa zakładu i otoczenia,
- optymalizację kosztów przerobu ołowiu wtórnego,
- wzrost świadomości otoczenia Spółki w zakresie wprowadzanych przez Spółkę rozwiązań proekologicznych.
2011 – 2014
Największy historii program inwestycyjny Orła Białego, w ramach którego z pomocą środków krajowych i unijnych powstał nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, który rozpoczął działalność w 2014 roku. Zajmuje się modelowaniem i optymalizacją procesów technologicznych stopów metali nieżelaznych. Prace badawcze, badania analityczne, kontrola jakości procesów produkcyjnych, inicjowanie i wdrażanie rozwiązań innowacyjnych, rozwojowych to główne zadania powstałego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego.
2012 – 2013
Realizację projektu w zakresie przerobu żużla z wytopu ołowiu. Projekt realizowany ze środków własnych. Realizacja tego projektu pozwala na uzyskanie wymiernych efektów ekologicznych ograniczając ilość odpadów niebezpiecznych.
2009 – 2012
Realizacja wspólnie z Instytutem Metali Nieżelaznych projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie badań określonych w harmonogramie projektu celowego pt. „Opracowanie technologii i uruchomienie produkcji nowych stopów ołowiu na akumulatory i powłoki kabli”.
2009 – 2010
Realizacja badań wspólnie z Instytutem Metali Nieżelaznych związanych z technologicznym zagospodarowaniem odpadu w postaci żużli pohutniczych.
2008 – 2011
Realizacja badań związanych z opracowanie nowej technologii odsiarczania pasty z przerobu złomów akumulatorowych przy zastosowaniu roztworu aminowego w ramach projektu celowego „Nowa zintegrowana technologia przerobu złomu akumulatorów kwasowo-ołowiowych z zastosowaniem odsiarczania pasty akumulatorowej wodnym roztworem aminy”. Dodatkowo prowadzono prace mające na celu optymalizację kosztów inwestycyjnych, pracy linii technologicznej w powiązaniu z procesem technologicznym, w celu podniesienia efektywności zintegrowanej technologii przerobu złomu akumulatorów kwasowo-ołowiowych z zastosowaniem roztworu aminy.
2008 – 2010
Realizacja projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie badań określonych w harmonogramie projektu celowego pt. „Bezpieczny ekologicznie, selektywny przetop produktów ołowionośnych z mechanicznego rozdziału złomu akumulatorowego dla poprawy efektywności produkcji ołowiu”.